SYLWETKA STUDENTA: KACPER STOŁOWSKI

Dzień dobry. Nazywam się Kaper Stołowski i jestem studentem pierwszego roku studiów licencjackich na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Jestem funkcjonariuszem służb mundurowych. W wolnym czasie zajmuję się rekonstrukcją historyczną, nawiązującą do realiów XVII wieku. Od sześciu lat jestem pasjonatem broni białej, trenującym jej wykorzystanie w warunkach walki realnej, czyli pojedynku na broń ostrą.

Jestem członkiem stowarzyszenia o nazwie – Klub Oręża Dawnego „Klinga”. W 2013 roku rozpocząłem przygodę związaną z rekonstrukcją historyczną. Skierowało to jednocześnie moje zainteresowania w stronę dawnego rzemiosła, życia codziennego ludności z XVII wieku, od najuboższych do najbogatszych warstw społecznych Polski. To także odtwarzanie epizodów bitew oraz wojen z okresu XVIII wieku, które toczyły się w Polsce oraz Europie. Ponadto staram się odtwarzać elementy dawnego rzemiosła, rękodzieła tradycyjnego, szeroko rozumianej kultury oraz obrzędów religijnych. Od 2013 roku wolny czas poświęcam pogłębianiu wiedzy na temat realiów XVIII wiecznej Europy, Polski oraz regionu, z którego pochodzę, czyli Podhala.

Jako członek stowarzyszenia, razem z przyjaciółmi i rodziną, organizuję pokazy walki na broń wszelaką. To salwy z pistoletów i armat czarnoprochowych, pokazy i nauka tańców dworskich z okresu XVI i XVII wieku, nauka szermierki dla dzieci i dorosłych, zawody łucznicze dla dzieci, napady zbójnickie itp.

Chciałbym zakończyć ciekawostką, że żonę poznałem na zamku w Nowym Wiśniczu, tam oświadczyłem się jej podczas imprezy historycznej. Nie dziwi, że tam właśnie wzięliśmy ślub, osadzony w realiach historycznych – w obrządku staropolskim, w strojach z epok. Działo się to podczas imprezy „Chocim 1621”. Jednym słowem – moje hobby przerodziło się w pasję, a pasja w styl życia.